Yaşam için Mindfulness

Yaşam için Mindfulness

Yaşam için Farkındalık Temelli Bilişsel Terapi (MBCT-L) katılımcıları bir yolculuğa çıkaran sekiz haftalık  bir programdır. Formal ve günlük uygulamalar yoluyla yaşam için yeni beceriler ve tutumlar geliştirmeyi hedefler. Her hafta, katılımcılar iç dünyayla ilişki kurmanın yeni yollarını keşfederler ve dış zorluklara merak ve dostluk tutumları getirmeyi deneyimler. Araştırmalar, farkındalık uygulayıcılarının stres ve kaygı ile daha etkili bir şekilde başa çıktıklarını, karar verme yeteneklerini geliştirdiklerini ve duygusal tepkiselliklerinin azaldığını göstermektedir.

Program öncesinde bir toplantı ile program tanıtılır. Katılmak isteyen kişiler başvuru formunu doldurduktan sonra herbiri ile 15dk’lık bireysel toplantı yapılarak programın uygunluğuna karar verilir. Program didaktik değil deneyimsel öğrenme yöntemini izler. Program süresince her hafta 2 saat 15 dakikalık buluşmalar ile katılımcılara yeni yetenekler kazandırılır. Katılımcılardan haftada 6 gün ortalama 40 dakika bu pratikleri yapmaları beklenmektedir. Her hafta pratik içerikleri değişmektedir. Mindfulnessı hayata geçirebilmek için pratiklerin yapılması tavsiye edilir.

Uygulama Günü, yaklaşık 6 saat sürer ve uzun bir uygulama süresi için katılımcılara fırsat sunar. Eğitimci program boyunca öğrenilmiş uygulamalara rehberlik eder.
(Bu günü kendinize hediye edilmiş bir gün diye düşünebilirsiniz.)

Örnek Program

1.Oturum             Otomatik Pilottan Uyanma

2.Oturum           Oluşun Başka bir Şekli: Bedeni Zihinde Tutma

3.Oturum            Dağılmış Zihni Toparlama      

4.Oturum            Tepkiselliği Tanıma

5.Oturum            İzin verme ve bırakma

6.Oturum             Ustalikla Yanıt Verme: Düşünceler Gerçek Değildir

Pratik Günü        

7.Oturum             Kendime en iyi nasıl bakarım?

8.Oturum             Hayat için Mindfulness

**Son 6 ay içinde hayatınızı kökten değiştiren bir deneyim yaşadıysanız, aktif olarak ilaç destekli terapi görüyorsanız veya program içeriğinin uygunluğu ile ilgili sorularınız varsa lütfen iletişime geçin.**


Mindfulness ile Tanışma

Yaşam için Mindfulness

Kurumlarda Mindfulness