Hakkında

Merhaba, ben Zeynep Akdoğan Ağacıkoğlu. ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı bölümünden mezun olup yıllarca teknoloji sektöründe çalıştım. 2009’da evlenip Bangladeş’e taşındım, yeni bir ülkede yaşarken hayatı sorgulamaya başladım. İç huzurumu ve dengemi bulmak için Suman Maheshwari ile yoga ve meditasyona başladım. Daha sonra birçok expatın benzer durumda olduğunu gözlemledim.

2014 yılında, İsviçre HSLU‘de okurken, yüksek lisans projemi expatların hayatları üzerine yapmaya karar verdim. Expatların deneyimlerini birbirleriyle paylaşmalarına ve yeni ülkelerine uyum süreçlerini gözlemlemelerine yardımcı olmak için bir web sitesi projesi hazırladım.

2014 yılında Türkiye’ye geri geldim. Kaldığım süre boyunca tasarımcı olarak çalışmaya devam ettim. 2017 yılında Cenevre’ye taşındıktan sonra kendime yeni bir yol çizmeye karar verdim.

2018 yılında İtalya’da yoga eğitmenlik eğitimini aldım. Yıllar içinde çalışmalarımı derinleştirdim, yoga felsefesi, anatomi, farkındalık, Budizm ve iyi olma hali (wellbeing) üzerine daha geniş bir bakış açısı elde etmek için kurslara ve atölye çalışmalarına katıldım.

Sonunda, tasarımcı olarak 2012-2014 yılları arasında üzerinde çalıştığım konunun başka bir şekilde değerlendirilebileceğini fark ettim. Mindfulness’ın expatların karmaşık yaşamlarında kendilerine yardımcı olmaları için mükemmel bir araç olduğunu keşfettim.

2009’dan bu yana kadar farklı hocalarla farklı yerlerde yoga yaptım. Oxford Üniversitesi Mindfulness Merkezi‘nde MBCT programını bitirdim. Yolculuğum boyunca öğrendiğim her şeyi birleştirdim ve şimdi expatlar ve hayatlarında yeni bir bakış açısına sahip olmak isteyen herkes için bu yöntemleri tanıtmak istiyorum.

Oxford Mindfulness Merkezinde,ilk seferde sadece 6 kişiye verilen yardımcı eğitmenlik olanağından faydalanıp, Nisan ve Mayıs 2022, 8 haftalık MBCT-L programında Claire Kelly ile birlikte eğitmen olarak görev aldım.

Robert Hawkes ile Sunderland Psikoloji servisi çalışanlarına, Nisan 2022, 4 haftalık Mindfulness eğitiminde yardımcı eğitmen olarak bulundum.

Aynı zamanda Claire Kelly ve Robert Hawkes’dan süpervizorlük alıyorum.

Oxford Mindfulness Merkezinden Türkiye’de ilk sertifika almaya hak kazanan eğitmen olup yine Oxford Mindfulnes Merkezinde günlük meditasyonları yönlendirmeye başladım.

Mindfulness Eğitimleri:

MBCT (Farkındalık Temelli Bilişsel Terapi) Eğitmenlik Eğitimi, Oxford Üniversitesi Farkındalık Merkezi, Eylül 2020-Ağustos 2021

Tramvaya Duyarlı Mindfulness, Mindfulness Eğitmenleri için 2 Seviyeli Kapsamlı Program, David Treleaven, Ekim 2022-Kasım 2022

Mental Health First Aid, Oxford Üniversitesi Farkındalık Merkezi ve MHFA England, Sean Liddell, Haziran 2022

Tramvaya Duyarlı Mindfulness, Oxford Üniversitesi Farkındalık Merkezi, David Treleaven, Mart 2021-Mayıs 2021

Buddhist Psychology, Oxford Üniversitesi Farkındalık Merkezi, Chris Cullen, Ocak 2021

MBCT-L, Gözlemci, Oxford Üniversitesi Farkındalık Merkezi, Claire Kelly, Mart 2021-Mayıs 2021

Frame by Frame, Katılımcı, Oxford Üniversitesi Farkındalık Merkezi, Christina Surawy, Şubat-Mart 2023

MBSR (Farkındalığa Dayalı Stres Azaltma) Katılımcı, Bianca King, Stephen Wainwright,
Cenevre / İsviçre, 8 hafta, Ekim 2019

MBCT-D Katılımcı, David Cornwell, Katılımcı, Oxford / İngiltere, 8 Hafta, Mayıs 2020

Mental Health First Aider, Sean Liddel, Mental Health First Aid England, Haziran 2022


Yoga Eğitmenlik Eğitimleri

Hatha ve Astanga Yoga Eğitmenlik Eğitim, 200 saat YTT, Timea Vitez ve Raul Adhikari, YogaMea, Riccione / İtalya, Haziran 2018

Tramvaya Bilgili Yoga, 200 saat, Ece Turkmunt Dere, Ela Seker ve Görkem Dizdar, Şubat- Eylül 2023

Somatik Yoga Terapi, 30 saat, Başak Yüksel, Türkiye, Ekim-Kasım 2022

Yin Yoga ve Anatomi, 50 saat, Berivan Aslansungur, Hapaka, İstanbul / Türkiye, Ekim-Kasım 2021

Prenatal (Hamile) Yogası, 40 saat, Sibel Aydoğmuş, Mindsoma, Ankara/ Türkiye, Şubat 2021

Tao Vinyasa Yoga, 40 saat, Gülçin Özsoy, Türkiye, Nisan-Mayıs 2022

Mindfulness Temelli Yoga Eğitmenlik Eğitimi Modulleri, Yin Yoga, Somatik Deneyim ve Farkındalık Temelli, Advayta Yoga, Zeynep Aksoy, Oxford / İngiltere, Mayıs-Haziran 2020


Çevrimiçi Çalıştaylar

The Neurobiology of Trauma, Bessel van der Kolk, MD, Dan Siegel, MD, Ruth Lanius, MD, PhD, Stephen Porges, PhD, NICABM, Şubat 2022

Self-care, Neurosystemics, 4 hafta, Ocak-Mart 2022

Hayat Yolları Haritası: Zeynep Aksoy, Advayta Yoga, Nisan 2020, 4 hafta: İntegral Teori, Polivagal Teori, Neoplastisite, Nefes Teknikleri, Yapan Zihin ve Var Olan Zihin, Patanjali Yoganın 8 Uzuvları

Budizm ve Modern Psikoloji, Robert Wright, Princeton Üniversitesi, Mayıs-Haziran 2020, 6 hafta

İyi Olma (wellbeing) Bilimi, Laurie Santos, Yale Üniversitesi, Mayıs-Haziran 2020, 10 hafta


Çalıştaylar

Yoga Anatomi and Fasya, Stu Girling, Argau / İsviçre, 25-26 Ağustos 2018

Shiatsu Masajı, Meridian Yoga & Qi Gong, Yaor Barhum, Lozan / İsviçre, 30-31 Ağustos 2019

El Dengeleri, Daniel Rama ve Shakti, Cenevre / İsviçre, 12-14 Nisan 2019

Benim Expat Yolculuğum